sobota 2. října 2010

My courses in Corvinus

První školní týden za mnou, tak mohu rychle zhodnotit, resp. podat základní informace o předmětech, které mám. Nevím, jestli tenhle článek bude zajímavý pro "normální" lidi, je více orientovaný na Zakáče a lidi, kteří vědí něco o tom, co studuji a jak studuji :)

Pondělí:
  • Strategical Development in Areas in Budapest - na tento předmět máme chytře vypadajícího pána, který mi říkal, že se dobře zná  s hlavním architektem Prahy. Bude se nám snažit ukázat zajímavé rozvojové oblasti Budapešti nebo místa, kde už nějaká obnova či přeměna proběhla. V mnohých případech se jedná o brownfields - tedy bývalá nádraží, továrny ap. Zároveň jedním z našich úkolů bude porovnání nějaké strategie města, ve kterém žijeme/studujeme, se strategií Budapešti z nějakého pohledu (např. výstavba metra, rehabilitace městské části, brownfields, vývoj nábřeží...). Začátek týdne byl zkrátka slibný, uvidíme, jak se to vyvine.
  • Processing Aerial Photographs and Satellite Images in Landscape Architecture with Erdas Imagine Software - tak tohle je jediný předmět se šíleným názvem, ke kterému vám nic neřeknu, protože první hodinu budeme mít až příští týden. A dle všeho možná bude probíhat vůbec úplně pochybně :)
Úterý:
  • Hungarian Language and Culture - tak o tomhle jsem něco už napsala v tomto článku. Nutno tedy dodat, že pan učitel zná krtečka, který říká Ahooj :)
  • Rural Development and Rural Landscape Design - Zatím jsme obdrželi jen teoretickou hodinu se stručnou historií Maďarska a důležitými znaky maďarské krajiny (třeba, že největší podíl zastupuje orná půda - 48,4% a lesy - 20,4% a že jsou tu stepi, jezera, jeskyně ap.). Součástí ukončení předmětu ale bude i nějaký návrh nebo prostě nějaká praktická práce, součástí níž bude nějaký outdoor workshop kdesi ve venkovské krajině Maďarska.
  • Landscape Planning in the European Uninon - zde nás čeká nejspíš suchá teorie a jako součást ukončení prezentace krajinného plánování ve vlastní zemi.
  • Natural Geometrics - předmět, od kterého příliš nevím, co očekávat. Zatím jsme si povídali o platónských tělesech, ukazovali si nějakou architekturu, která se inspirovala krystaly nerostů, které jsme při hodině také kreslili. Za úkol jsme si vybrali nějaké rozložené platónské těleso a máme ho nakreslit v terénu (ten úkol má tedy tři části a je trochu složitější, ale pro hrubou představu to snad stačí :).
Středa:
  • Contemporary Hungarian Architecture - tak o tomto předmětu fakt netuším, co si myslet ;) Máme na něj nějakou architektu, která je asi docela chytrá (magistr v Austrálii, doktorát ve Francii, německy asi umí taky :), ale vypadá trochu jak když spadla z jahody a protáhla nám takovou podivně nesourodou přednášku obsahující maďarskou historii obecnou a vývoj maďarské architektury o 45 minut ;). Ráda by se s nám podívala do Pécsi a Györu, ideální prý i do Vídně, ale jsou to spíš takové dobrovolné exkurze, které budou nejspíš někdy o víkendu, takže účast jen pokud budeme mít chuť a peníze ;)
Čtvrtek:
  • Freehand Drawing 3 - něco málo jsem už zmínila na fb, ale pro úplnost ještě jednou a lépe :) Vyučující říkala, že v FD 1 se učí kreslit krychle a tělesa, takže nic extra zábavného, ale řekla bych, že užitečné to být určitě může (já třeba nikdy v podstatě žádnou pořádnou výtvarnou průpravou neprošla, takže by se mi tohle asi hodilo víc než kreslení pet lahví v prváku). Nicméně ve FD 3 jsou už jenom machři (a erasmus studenti ;), tak tam se dělají složitější (a zajímavější věci). Kreslí se tedy na podivný formát - taková menší A3, ale dostali jsme (nebo spíš si budeme muset koupit :) takový seskládaný paklík papírů různých gramáží a trochu i barev, ale zase na druhou stranu se prý bude hodně kreslit venku a tohle je fajn formát, na který kreslit i ve stoje (a prý budeme dost často kreslit venku - v arboretu, na hradě a tak..). A nekreslí se celé tři hodiny to samé, ale cviko obsahuje několik úkolů - nebo aspoň teď ve čtvrtek to tak bylo. 
    • První byl "blind drawing" - koukáte na strom a kreslíte, aniž byste se podívali na papír.
    • Dalším úkolem bylo opět kreslení stromu (jsme landscape architect, néé? ;), ale tohle cvičení probíhalo ve skupinách, kdy jsme se měli po 15 minutách kreslení ve skupině vyměnit - tzn. své papíry jsme nechali na místě, ze kterého jsme kreslili, a šli si čmárat do výkresu někoho jiného. To se opakovalo ještě jednou.
    • Posledním úkolem byla černobílá kresba - vyberete si někde něco - třeba skupinu keřů a strom a cestu a cokoliv ;) a kreslíte jen černým fixem v plochách (a nebo malujete?), takže se výsledný obraz pak skládá jen z černých fleků.
Pátek:
  • Open Space Design in Daily Practice - o kreslení jsem se rozepsala, tak tohle zkusím shrnout stručněji :) Během semestru budeme muset odevzdat 6 návrhů, na každý z nich budeme mít 2 týdny. Bude se jednat o menší městské prostory a důraz je kladen na kresbu rukou. Prostě když dostanete zakázku, tak abyste byli schopní klientovi v krátkém čase něco rychle skicnout a ne, že se s tím budete tři měsíce patlat s jednou věcí v počítači (jako já teď tři týdny s jednou zahradou :o)) nebo naprosto jakkoliv. Myslím, že tohle je něco, co u nás chybí - navrhnout během semestru mnohem víc věcí, i když ne do takových detailů, jenom aby člověk nějak získal nějakou "rychlopraxi" a šmrnc. Nebo nevím, jak to říct. (Když jsem byla v Praze na praxi, tak mi bylo řečeno, že studie zahrady zabere většinou tak tři dny - mně dali víc času, ale dalo by se s tím asi souhlasit, když se člověk trochu zajede.)

Tak toť vše, uvidíme, jak to půjde další týdny :)

Žádné komentáře: